Koncert ,,Muzyka jest mową uczuć” w 70 rocznicę śmierci L.M.Rogowskiego
W sobotę 28 września, w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbył się koncert upamiętniający 70 rocznicę śmierci polskiego kompozytora L.M. Rogowskiego.
Koncert był nie tylko wykonaniem utworów kompozytora, ale także podsumowaniem wieloletniej pracy badawczej i artystycznej Izabeli Kopeć nad dorobkiem
Michała Ludomira Rogowskiego – polskiego kompozytora, równolatka Karola Szymanowskiego, który niesłusznie został zapomniany głównie z racji emigracji
do Dubrownika, gdzie spędził ostatnie 30 lat swojego bogatego twórczo życia.
W trakcie wieczoru licznie zgromadzona publiczność usłyszała unikalne kompozycje wokalno-instrumentalne napisane na przestrzeni 50 lat jego kariery
zarówno w Polsce, jak i we Francji oraz Chorwacji.
Wykonane podczas koncertu utwory instrumentalne przepisane z rękopisów: Walc, Pieśń Tęsknoty, Pieśń Pragnienia, Bajka o szczęściu, A L’ Antique, Chanson Noir,
miały swoją światową prapremierę.
„Michał Ludomir Rogowski to artysta o niezwykle bogatej i różnorodnej twórczości, który przez lata niesłusznie pozostawał w cieniu innych kompozytorów swojej epoki.
Jego muzyka łączy w sobie polską tradycję z wpływami europejskimi, a praca nad odkrywaniem jego dorobku była dla mnie prawdziwą podróżą przez historię, kulturę i emocje.
Mam nadzieję, że nasz koncert pozwoli na nowo odkryć i docenić jego wkład w muzykę XX wieku.” – powiedziała Izabela Kopeć.
Śpiewaczce towarzyszyli wybitni muzycy: pochodzący z Włoch Riccardo Mascia (fortepian) oraz #MaciejLulek(skrzypce), tworząc niezapomniany klimat tego wieczoru.
Celem wydarzenia było nie tylko przypomnienie sylwetki Michała Ludomira Rogowskiego, ale także popularyzacja jego twórczości wśród szerokiej publiczności.
Patronat honorowy nad koncertem objął Ambasador Republiki Chorwacji, Pan Tomislav Vidošević.
Artyści doskonale przekazali publiczności emocje płynące z ekspresji słowa i muzyki Rogowskiego.
Jego język muzyczny jest interesujący, wywodzący się z okresu impresjonizmu współczesnego Szymanowskiemu, Debussyemu, Poulencowi.
Muzyka wieczoru pozostawiła głębokie wrażenie na słuchaczach, którzy owacjami na stojąco podziękowali muzykom.
Wielkie podziękowania dla Partnerów koncertu :
#CentrumKulturyWilanów na czele z dyrektorem Robertem Woźniakiem.
Ponadto słowa podziękowania kieruję do :
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Instytutu Kultury Włoskiej- dyrektora Fabio Troisi
# Fundacja „Muzyka, Sztuka, Kultura”
#Villa22FoodArtFriends oraz
#BrylantoweHistorie” Galeria Biżuterii Vintage, Mokotowska 8 Lena Szyburska
Patroni medialni :
Presto. Muzyka Film Sztuka
Klub Integracji Europejskiej .