Izabela Kopeć Logotyp
Petite Messe Solennelle – 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Petite Messe Solennelle – 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Data:
07/10/2018
Godz:
19:00

Wydarzenie archiwalne

Świątynia Opatrzności Bożej

Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa

OPIS WYDARZENIA

W tym roku mija 40 lat od chwili, kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i jako Jan Paweł II rozpoczął swój szczególny pontyfikat. Z tej okazji zorganizujemy uroczysty koncert w dniu 7 października 2018 , który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 19.00.

Uroczysty koncert w hołdzie wyboru polskiego kardynała na papieża, jego pontyfikatu oraz związków z włoską sztuką i muzyką w czasie sprawowania urzędu. 16 października 1978 roku to jedna z donioślejszych dat w najnowszej historii Polski. Niektórzy z nas pamiętają to, niedowierzanie i euforię, kiedy popłynął z Watykaniu komunikat „Habemus papam” i informację, że nowym papieżem jest Polak. To była wielka chwila, która wpłynęła na nasze losy narodowe, postawiła Polskę w innym świetle na forum Europy i świata, zapoczątkowała nowego ducha w polskim społeczeństwie. Pontyfikat Jana Pawła II był nowatorski i oryginalny, jego słowiańska osobowość wprowadziła do Watykanu świeżość i nową jakość. W świadomości wielu Polaków 16 października 1978 r. to punkt zwrotny, który otworzył nową epokę i przyczynił się do pokonania reżimu i wywalczenia wolności.

Piękno i uroczysty charakter tego dzieła zapewni wyjątkowy, niecodzienny charakter rocznicowemu koncertowi. Do zrealizowania koncertu zaproszeni zostali wybitni muzycy polscy i włoscy, co nada mu międzynarodowego charakteru i będzie nawiązaniem do tego, że Watykan jest geograficznie i kulturowo związany z Włochami.

Koncert trwać będzie ok. 90 minut.