Izabela Kopeć Logotyp
Koncert jubileuszowy „Piazzolla. Show Me Your Tango” Izabela Kopeć – Teatr Polski Warszawa

Koncert jubileuszowy „Piazzolla. Show Me Your Tango” Izabela Kopeć – Teatr Polski Warszawa

Data:
19/09/2022
Godz:
19:00

Wydarzenie archiwalne

Teatr Polski

Karasia 2, Warszawa

OPIS WYDARZENIA

Koncert jubileuszowy „Piazzolla. Show Me Your Tango” Izabela Kopeć- mezzosopran, Aukso- orkiestra kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Gilberto Pereyra – bandoneon, Tomasz Filipczak – fortepian/ aranżacje, Robert Horna – gitara, Maciej Lulek – skrzypce, Wojciech Gumiński – kontrabas.

To niezwykły koncert pieśni, w  wyjątkowych aranżacjach przygotowanych na głos mezzosopranowy, kwintet klasyczny (fortepian, gitara klasyczna, skrzypce, kontrabas, bandoneon ) oraz orkiestrę kameralną

Koncert to ponad godzinna „uczta” tanga nuevo, niezwykłego przeżywania i doznawania emocji takich jak: miłość, zazdrość, nostalgia, melancholia, smutek, tęsknota i śmierć.

Muzyka koncertu  przeniesie słuchaczy w świat pełen niezwykłych doznań duchowych i refleksji. Specjalnie przygotowane aranżacje przez Tomasza Filipczaka utworów na głos i kwintet klasyczny oraz orkiestrę kameralną  podkreślą egzystencjalny charakter towarzyszący muzyce tangowej. To podróż przez południowe krajobrazy pełne namiętnej miłości, wielkiej pasji, radości i beztroski, ale też samotności i egzystencjalnego przeżycia. To także maestria wokalna Izabeli Kopeć. Pieśni wykonywane są w oryginalnym języku.

Astor Piazzolla urodził się w 1921 roku w Argentynie, aw tym roku obchodzimy 30-tą rocznicę Jego śmierci  kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu, tanqo nuevo, nazwany Mozartem tanga, był kompozytorem klasycznym. Wprowadził do swoich kompozycji elementy muzyki klasycznej takie jak kontrapunkt, polifonie oraz elementy jazzu. Stąd też klasyczne wykonanie pieśni przez mezzosopranistkę – Izabelę Kopeć.

W programie koncertu znajdą się nieprzypadkowo dobrane utwory, które opisują dalekie od banału życie.

Pieśń „Vuelvo al sur” –  „Wracam na Południe …” tymi słowami zabierzemy słuchaczy w podróż po Buenos Aires i po najskrytszych zakamarkach duszy. Rozedrgane masy upalnego powietrza nie pozwalają oddychać spokojnie.

W pieśni ,,Yo soy Maria” spotkamy namiętność i beztroskę, po której przychodzi uczuciowy zawód w utworze ,,Oblivion”, czy ,,Milonga En Ay Menor”, ucieczka w zabawę i radość,  w pieśni  ,,Che Tango Che”przez tęsknotę i wspomnienie utraconej miłości w ,, Balada para El,” i  „Los Pajaros Perdidos”, smutek i refleksję w  ,,Las Ciudades”, i „Chiquilin” połączone z nostalgią w ,,Aire de la Zamba Nina” i marzeniu o nieśmiertelności w ,,Balada Para Mi Muerte”.

Twórczość Piazzolli to nieustanna walka pomiędzy potrzebą bliskości a indywidualnością, pasją i wolnością, pragnieniem życia i śmiercią. Stąd też tytuł koncertu „ Piazzolla. Show Me Your Tango” – „ Piazzolla. Pokaż Mi Swoje Tango”.

Autorką projektu „ Piazzolla. Show e Your Tango” jest solistka koncertu – mezzosopranistka Izabela Kopeć.

W koncercie wezmą udział muzycy, którzy w wyjątkowy sposób rozumieją i czują gatunek muzyczny jakim jest tango.

Każda z zaaranżowanych pieśni będzie swoistym dziełem sztuki.

Miłośnicy muzyki klasycznej docenią między innymi transkrypcje na głos utworów takich jak np. „Oblivion”, który oryginalnie skomponowany został jako utwór instrumentalny. Koncert „Piazzolla. Show Me Your Tango” to estetyczne tango do słuchania (czasami do tańczenia) i snucia refleksji w dobrym towarzystwie.

Gościem specjalnym zaproszonym przez Izabelę Kopeć jest genialny bandoneonista, Argentyńczyk Gilberto Pereyra, założyciel i członek wielu zespołów tangowych, który towarzyszył w trasach koncertowych legendarnej Milvie.

Wyjątkowego argentyńskiego  smaku dodadzą znakomici muzycy doskonale czujący styl tango nuevo wirtuozi skrzypiec i gitary klasycznej Maciej Lulek,  Robert Horna,

na fortepianie zagra znakomity  pianista i aranżer  Tomasz Filipczak a całość dopełni ekspresyjną grą kontrabasista Wojciech Gumiński. Oraz orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

„Nie sposób w tej muzyce się nie zatopić. Nie sposób słuchać tylko dźwięków, trzeba całym sobą w tej muzyce się pogrążyć, poddawać się jej aż do całkowitego zniewolenia”, pisze psycholożka E. Woydyłło w książeczce do płyty Izabeli Kopeć pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango”.

„Słuchaj. Poddaj się. Ulegnij”,   Zapraszamy

link do zakupu biletów

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1295-koncert-jubileuszowy-piazzolla-show-me-your-tango–79475?id=423650#overall

 

GALERIA ZDJĘĆ