Izabela Kopeć Logotyp

Projekt Rogowski

Projekt "Ludomir Michał Rogowski – przywracanie Jego pamięci"

Autorski projekt Izabeli Kopeć to odkrywanie i przywracanie twórczości polskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego urodzonego w Lublinie 3 października 1881 roku, który połowę swojego życia przebywał na emigracji w kilku państwach Europy min. Litwa –Wilno, Francja- Paryż, Lazurowe Wybrzeże, a ostanie 26 lat swojego życia spędził w Dubrowniku w Chorwacji, gdzie zmarł w 1954 roku. Z powodu długiej emigracji Jego twórczość jest nieznana w Polsce, a był niezwykłym propagatorem polskości, polskiej muzyki narodowej. Dbał, aby muzyka polska wykonywana była w instytucjach muzycznych. Przebywając na południu Francji,
stworzył jedno z najlepszych swoich dzieł Fantasmagories ( 1920) na głos i orkiestrę, ważną i niezwykle interesującą kompozycję, docenioną przez polską krytykę, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i w II połowie XX wieku. Komponował opery, balety, symfonie oraz muzykę kameralną, a także pieśni solowe i chóralne; łącznie ponad sto utworów, z których jedynie niewielka część została opublikowana. Był również dyrygentem, śpiewakiem, teoretykiem, publicystą i organizatorem życia muzycznego. Gromadził doświadczenia zawodowe w różnych ośrodkach, mając okazję poznać wielokulturowe środowiska artystyczne. Działał na styku kultur.

„Po śmierci kompozytora, w okresie komunizmu, wykonywanie muzyki i podjęcie badań nad twórczością emigracyjną w ogóle okazało się bardzo utrudnione.
Stopniowo jednak dokonuje się renesans jego muzyki. Niniejsze nagranie prezentuje dorobek twórcy z lat młodzieńczych po wiek
dojrzały, pokazując ewolucję jego stylu kompozytorskiego i różnorodne źródła inspiracji – zapoznając słuchacza zarówno z nieznaną
i piękną muzyką, jak i tematami literackimi zakorzenionymi w różnych, niekiedy odległych kulturach.
Wyjątkowość przedsięwzięcia polega na zebraniu na jednej płycie utworów ze wszystkich okresów twórczości i wszystkich obszarów geograficznych
bliskich sercu kompozytora. Jego realizacja wymagała zarówno kwerend archiwalnych, jak również studiowania prac muzykologicznych.
Przedstawienie tej panoramy było możliwe dzięki wyjątkowej determinacji śpiewaczki Izabeli Kopeć, która ufając swemu artystycznemu instynktowi,
doprowadziła do realizacji tego nadzwyczajnego i ważnego projektu.”

 

dr Jolanta Guzy-Pasiak                                               

 

WYDARZENIA W PROJEKCIE L. M. ROGOWSKI

14/09/2014

Pierwszy Recital wokalny „Ludomir Michał Rogowski In Memoriam” w ramach finału Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu, Wilanów – Izabela Kopeć- mezzosopran, Ewa Pelwecka – fortepian, Christian Danowicz – skrzypce.

01/03/2017

Koncert w Bibliotece Polskiej w Paryżu „Ludomir Michał Rogowski 1881-1954 od Lublina do Dubrownika”. Izabela Kopeć – mezzosopran, Ewa Pelwecka – fortepian, Michał Lisiewicz – skrzypce.

15/09/2017

Premiera teledysku do utworu „Berceuse” z Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego w reżyserii Patrycji Woy-Wojciechowskiej.

15/09/2017

Światowa premiera płyty Songs & Fantasmagories Ludomir Michał Rogowski odbyła się w Studio U 22 w Warszawie. Dwupłytowy album składa się z 18 pieśni francuskich , chorwackich i polskich na mezzosopran, fortepian i skrzypce oraz pięcioczęściowego utworu pt. Fantasmagories na głos z towarzyszeniem orkiestry. Album jest unikatowym połączeniem geniuszu Rogowskiego, doświadczeń i energii wykonawców: Izabeli Kopeć – mezzosopran, Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza, Ewy Pelweckiej – fortepian i Michała Lisiewicza – skrzypce.

 

15 września ukazała się najnowsza płyta „Songs & Fantasmagories” mezzosopranistki Izabeli Kopeć, nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i Ewy Pelweckiej (fortepian).

Materiał na płycie jest efektem czteroletnich poszukiwań i pracy artystycznej polskiej mezzosopranistki nad dorobkiem mało znanego, intrygującego kompozytora polskiego tworzącego w pierwszej połowie XX wieku, Ludomira Michała Rogowskiego równolatka Karola Szymanowskiego, który niesłusznie został zapomniany. Album, który oddajemy w ręce słuchaczy zawiera unikalne nagrania kompozycji wokalno-instrumentalnych L.M. Rogowskiego, napisanych na przestrzeni 50 lat jego kariery w Polsce, we Francji i Chorwacji.

Dwupłytowy album zawiera 18 pieśni, chorwackich, francuskich i polskich na mezzosopran, fortepian i skrzypce oraz pięcioczęściowe Fantasmagories z towarzyszeniem orkiestry .

„Zainspirował mnie ten nieznany artysta z Lublina. Jego mistycyzm, wrażliwość na piękno i bezkompromisowość wskazywały na twórcę niezmiernie intrygującego.Zaczęłam poszukiwania. Nie było to łatwe, bo jego muzyka wokalno-instrumentalna nie została nigdy wcześniej nagrana.
Po 63 latach od śmierci, kompozytor doczekał się pierwszej płyty ze swoimi pieśniami i Fantasmagoriami na głos i orkiestrę”– mówi Izabela Kopeć.

Ludomir Michał Rogowski był jednym z bardziej interesujących kompozytorów i dyrygentów tworzących w I połowie XX wieku. Biografowie Rogowskiego zwracają uwagę, iż nazwisko Rogowskiego pojawia się w prestiżowych encyklopediach muzycznych, natomiast bardzo niewiele jest nagrań jego muzyki. Izabela Kopeć nagrała pierwszy monograficzny album z muzyką wokalno-instrumentalną Rogowskiego, zawierający jego pieśni solowe (CD1) i kompozycję Fantasmagories na głos z orkiestrą (CD2) .

 

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce
Partnerzy: STOART, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Polkomtel Sp. z o. o. operator sieci Plus, Biuro Tłumaczeń Diuna
Patronat medialny : Polska The Times
Producent : Artmus-IK Izabela Kopeć

08/10/2017

Koncert premierowy – Zamek Królewski w Warszawie.

 

Światowa Premiera – Koncert „Pieśni i Fantasmagories” L.M. Rogowskiego w wykonaniu Izabela Kopeć – mezzosopran, Ewa Pelwecka fortepian, Michał Lisiewicz – skrzypce, Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą maestro Łukasza Borowicza.

20/10/2017

Koncert Pieśni Ludomira Michała Rogowskiego w ramach 7 Konferencji nad przyszłością roli Ekonomii w Europie Środkowej, Zamek Królewski, Warszawa.

12/11/2017

Wysokie C, autorski program Małgorzaty Ziętkiewicz – Polsat news. Program poświęcony projektowi Izabeli Kopeć „Ludomir Michał Rogowski – przywracanie Jego pamięci”.

 

https://www.facebook.com/100001420377063/posts/2860007537389897/?d=n

18/11/2017

Narodowy koncert Listopadowy – Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę nieodległości i w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina.
Utwory lubelskiego artysty L. M. Rogowskiego przypomniała Izabela Kopeć. Słynnej mezzosopranistce towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz pianistki Ewy Pelweckiej i skrzypka Michała Lisiewicza.

 

https://lublin.tvp.pl/34871554/narodowy-koncert-listopadowy-w-filharmonii-lubelskiej

26/11/2017

Wilanowska Premiera płyty „Songs & Fantasmagories”, koncert Pieśni L. M. Rogowskiego, Izabela Kopeć – mezzosopran, Ewa Pelwecka – fortepian, Christian Danowicz – skrzypce.

28/01/2018

TVP Kultura Scena Klasyczna, recital pieśni L. M. Rogowskiego w wykonaniu Izabela Kopeć – mezzosopran, Ewa Pelwecka -fortepian, prowadzenie – wywiad Barbara Schabowska.

 

Jest to pierwsze nagranie z muzyką wokalno-instrumentalną L. M. Rogowskiego, a w TVP Kultura była to prapremiera telewizyjna,

TVP Kultura „Scena klasyczna” – Ludomir Michał Rogowski ” Soir Hante.

09/2018

Utwór „Fantasmagories” L. M. Rogowskiego nagrany przez Izabelę Kopeć z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej Teatru Wielkiego pod dyrekcją Łukasza Borowicza, znalazł się w przedsięwzięciu katalogu PWM „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w ramach programu MK i DN Niepodległa.

03/2019

65 rocznica śmierci kompozytora, teasery promujące płytę.

23/05/2019

Koncert Jubileuszowy w Lublinie w ramach obchodów 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20-lecia Samorządu Terytorialnego .

12/2020

Publikacja nut pieśni L. M. Rogowskiego.

Muzyka wokalno-instrumentalna polskiego kompozytora żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku – Ludomira Michała Rogowskiego nigdy jeszcze nie była opublikowana. Dopiero Izabela Kopeć- mezzosopranistka zainteresowała się tym twórcą, Jego muzyką ,odszukała w archiwach Jego rękopisy i nagrała pierwszy monograficzny dwupłytowy album Songs & Fantasmagories.

Teraz zrealizowała zadanie pn. „Przepisywanie nut z rękopisów – Ludomir Michał Rogowski”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Nuty do pobrania

Dubrownik - u źródła - klasztor, Państwowe archiwum w Dubrowniku, pokój kompozytora w klasztorze, w którym mieszkał.